Kuidas peletada tuvisid?

Tuvid on linnapildis tavaline nähtus. Neid leidub kõikjal, kus on inimtegevus ehk võimalus kergelt süüa saada. Kahjuks ei ole tuvid vaid silmale ilus vaadata, vaid toovad endaga kaasa üksjagu meelehärmi.

Kahjurtuvidega seotud probleemid

  • Kahjurtuvide väljaheited  – tuvi tekitab nädalas kuni pool kilo väljaheiteid
  • Tuvid kannavad haigusi nagu krüpokokoos, histoplasmoos, taksoplasmoos ja salmonella
  • Tuvid kannavad edasi teisi kahjureid nagu kirbud, puugid, täid ja lestad
  • Ebasanitaarsetel (linnumustast puhastamata) pindadel on libisemis- ja kukkumisoht
  • Tuvid teevad oma pesasid ventilatsioonisüsteemidesse ja korstnatesse, põhjustades tuleohtu
  • Toitumis- ja pesitsusjäägid katusel ummistavad sadevete äravoolukanaleid põhjustades fassadikahjustuse ohtu
  • Suured puhastus-, parandus- ja hoolduskulud

Kuidas peletada tuvisid?

Tööstushoonete ja eluhoonete lamekatused:

Lamekatuse perimeetrile paigaldatud linnutõkked hoiavad ära tuvide istumise ja toitumise katusel. Linnutõkete eelis on, et need töötavad kõikide linnuliikide, ka kajakate vastu, kes armastavad katustel pesitseda.

Kõikjal, kus leidub etteulatuvaid osi, eendeid, karniise jms:

Tõkestage tuvide maandumist nendel pindadel, paigaldades sinna linnutõkked, mis tagavad alati 100%-lise kindlustunde – tuvid sinna enam ei maandu! Ka on soovitav pinnad ümbritseda linnuvõrkudega.

Vabaõhualad: 

Taaskord tõkestage võimalusel lindude sisenemist aladele linnuvõrkude abil. Professionaalsete linnuvõrkude puhul on tõhusus tagatud, eeldusel, et võrgud on paigaldatud korrektselt ning neid ei ole eemalt näha.

Tuvid kogunevad tihti avalikele aladele nagu pargid ja väljakud, kus neid meelitavad ligi turistide ja möödujate poolt maha visatud toidujäätmed ja praht. Hästi töötavad tuvide hirmutamisel paugutid, kuid neid pole ehk soovitatav rahvarohketesse kohtadesse paigaldada, sest vali pauk võib inimesi ehmatada ja häirida. Samuti annavad efekti visuaalsed linnupeletid nagu rebase või hundi kuju. Suurtele väljadele on soovitatav paigaldada lisaks linnupallid.

Samuti peaksid kinnisvarahaldurid kindlasti KEELAMA tuvide toitmise, kuna toit on äärmiselt ligitõmbav põhjus, miks tuvid samadesse paikadesse tagasi pöörduvad. Hoidke hooldatav ala võimalikult puhtana – see annab alati tulemusi.

Heli tekitavate linnuhirmutite mõju tuvide tõrjumisel suurematel väliterritooriumidel annab tulemust juhul, kui lindude toitmise probleem on välistatud.

Poolsuletud ja suletud alad:

Vahel leiavad kahjurtuvid tee ka poolsuletud rajatistesse nagu laadimiskaid, laohooned, lennukiangaarid, staadionid ja muud sarnased paigad. Rajatiste haldajad saavad tuvisid sellistelt aladelt eemale tõrjuda, muutes hoonesse sisse pääsemise tuvidele raskeks. Uste kaitsmisel saab kasutada lasereid. Karniisidel ja katuse servadel ning teistes kohtades, kus tuvid istuvad, saab kasutada linnutõkkeid.

Kindlasti aitab tuvipesade pidev eemaldamine, et linnud mõistaksid ala ebasobivust pesitsemiseks.

Lisa kommentaar